Jdi na obsah Jdi na menu
 


Speciální klávesy, rozmístění prvků

Jako první zaujmou diody, které signalizují zapnutí kláves Caps Lock, Scroll Lock, Num Lock a nově také F Lock. Ty jsou umístěny uprostřed kožené podložky pod zápěstí, což ale vůbec nevadí, spíše naopak. Jsou stále na očích, takže si velmi lehce zkontrolujete jejich status. F Lock slouží k ovládání kláves F1 - F12. Ty mohou sloužit jako běžné klávesy pokud je F Lock zapnut a při vypnutém F Locku jako programovatelné klávesy, které jsou ovládány softwarově. Můžete si k nim tedy navolit celou škálu různých funkcí pro ovládání kancelářského balíku místo používání zdlouhavějších zkratek.


signalizační diody

Nad klávesami F1 - F12 leží tři větší sekce stříbrných kláves. Nejdříve jsou tři tlačítka: Web/Home, Search a Mail, která slouží k otevření internetového prohlížeče, vyhledávacího okna či e-mailového klienta. Další skupinu tvoří 5 kláves s čísly 1-5. Pod ty lze přiřadit spouštění nejčastějších programů. Je škoda, že je jich jenom 5, sám využívám 9 takových kláves a přesto se mi často zdá, že je jich zoufale málo.


první trojice tlačítek

Poslední skupinku tvoří tlačítka pro ovládání audio-video přehrávače. Ty naštěstí fungují s velkou většinou přehrávačů včetně například Winampu či PowerDVD. Je tu tlačítko Mute (vypne zvuk), Volume Up a Volume Down (přidá či odebere hlasitost) a play/pause (spustí či pozastaví přehrávání). Trošku stranou vpravo pak stojí tlačítko pro spuštění kalkulačky a pod tlačítky 1-5 je My Favorites (IE výmysl, který drtivá většina lidí nikdy nepoužije). (:=


ovládání zvuku a obrazu

Jedna z nejlepších "vychytávek" je "knipl", který je umístěn přesně v polovině psací části klávesnice. Tlačítko se jmenuje Zoom a má dvě polohy "+" a "-". Funguje spolehlivě pro zoom webových stránek v prohlížečích a nejrůznějších dokumentů (například PDF, náhledů tisku atd.). Jeho použití je velice jednoduché, až triviální a uvítají ho všichni, kteří špatně vidí malá písmenka na obrazovce. V určitých případech tak dokonce dokáže "nahradit" brýle. ;)


knipl Zoom

Nad numerickou klávesnicí tu pak máme něco, nad čímž srdce každého, kdo zná tabulkový nebo textový editor jako své boty, musí zaplesat radostí. Je tu znaménko "=" a tlačítko Backspace, které tak chybí v dosahu numerického bloku, ale také tlačítka se znaky "(" a ")", které také občas najdou své využití.


užitečné přídavné klávesy

Jedním ze zcela nepochopitelných neduhů dnešních klávesnic je vykrojení u každé klávesy. To je u rychlého psaní velice zdržující (musíte více zvedat prsty) a zbytečné. Toho si jsou ale návrháři z Microsoftu vědomi a u Natural Ergonomic Keyboard 4000 nic takového nenajdete, všechny klávesy jsou téměř hladké. Čeho si také můžeme cenit je to, že jsou nakloněné do ideální polohy pro kolmý stisk. Výrobce tak v podstatě musel spoustu kláves dělat zvlášť.


programovatelná tlačítka 1-5 a zbytečné tlačítko My Favorites

Dále je tu rozmístění tradičních prvků. Klávesy ve spodní řadě jsou velmi zvětšené, což by nemuselo nikomu vadit, ale mezerník je přímo obrovitý a v některých částech se špatně mačká jedním palcem. Zcela jistě by mu přinejmenším ergonomicky "slušelo" rozpůlení na dva mezerníky, jeden pro pravý a druhý pro levý palec. Další "chybou" je zmenšení levého Shiftu kvůli poměrně nesmyslné klávese zpětného lomítka, které se běžně používá velice zřídka. Zajímavý je i zmenšený Enter, se kterým ale těžko budete mít nějaké problémy, mačká se velice lehce a intuitivně. Na závěr nezbývá dodat, že zvyknout se na tyto drobné problémy dá.

Klávesnice disponuje i českými popisky. Ty jsou na klávesy naleptány a dokonce jsou i o něco větší než ty anglické. Při běžném užívání by se neměly opotřebovat. Menší výhrady mám k jejich barvě, která je bílé na míle vzdálena. Proto jsou o něco méně čitelné než ostatní popisky na klávesách.


české popisky